Když chcete domek postavit až u hranice sousedního pozemku

Z případů ombudsmana

Představujeme krátká audia shrnující naše zkušenosti z kauz, které ombudsman řešil. Při plánování domku se jimi můžete inspirovat, třeba se nad svým záměrem zamyslíte i z jiného pohledu, který by vás nenapadl.

To vám může ušetřit řadu obtíží při jednání s úřadem či sousedy. Pokud jste se do podobné situace už sami dostali a nevíte si s ní rady, neváhejte nám napsat.

Textový přepis

Potřebujete, aby váš domek stál až na hranici pozemku? V tom případě budete muset požádat stavební úřad o udělení výjimky, protože bez ní to stavební předpisy nepovolují. Pokud chcete stavět na základě územního souhlasu, budete o výjimku muset požádat předem. Pokud budete chtít stavět na základě vydaného územního rozhodnutí, můžete o výjimku žádat v rámci tohoto řízení. Platí také, že výjimka Vám být udělena nemusí, na výjimku není nárok.

A jak řízení o výjimce probíhá?

Vyjadřují se v něm ti, kterých se udělená výjimka může dotknout, takže třeba soused, se kterým dům na samé hranici pozemku má sousedit. Ombudsman řešil případ paní Bílé, které vadilo, že s ní stavební úřad nejednal a nevyzval ji, aby se vyjádřila k řízení o výjimce jejího souseda. Důvodem výjimky bylo to, aby stavba mohla částí přesáhnout až na sousední pozemek, který však patřil obci a ne paní Bílé, ta bydlela až dále. Ombudsman paní Bílé vysvětlil, že řízení o výjimce nezasahuje do jejích vlastnických práv, protože důvod výjimky se vztahuje k pozemku bezprostředně sousedícímu se stavbou domku, a to pozemku ve vlastnictví obce.

Paní Bílá tedy opravdu neměla být účastnicí řízení o výjimce (spojené výhradně s pozemkem obce), ale správně byla účastnicí řízení o povolení stavby domku coby majitelka pozemku v sousedství. A právě v tomto řízení bylo místo pro to, aby v něm paní Bílá uplatnila všechny své další námitky vůči stavbě sousedního rodinného domku.