Když chcete dům dostavět jinak než máte schválené stavebním úřadem

Z případů ombudsmana

Představujeme krátká audia shrnující naše zkušenosti z kauz, které ombudsman řešil. Při plánování domku se jimi můžete inspirovat, třeba se nad svým záměrem zamyslíte i z jiného pohledu, který by vás nenapadl.

To vám může ušetřit řadu obtíží při jednání s úřadem či sousedy. Pokud jste se do podobné situace už sami dostali a nevíte si s ní rady, neváhejte nám napsat.

Textový přepis

Stavíte, dům roste jako z vody a naráz se na stavbě vyskytnou komplikace a vy chcete dům dokončit jinak, než máte povoleno. Co dělat? O tom je případ manželů Žlutých, který řešil ombudsman.

Manželé Žlutí získali stavební povolení ke stavbě rodinného domu. Jelikož se pozemek, na kterém stavěli, nacházel v ochranném pásmu kulturní památky, památkový úřad vydal závazné stanovisko, ve kterém stanovil podmínky, jak má rodinný dům vypadat. V závazném stanovisku stanovil např. výšku a sklon střechy, barevnost střešní krytiny či barevnost fasády domu. Následně stavební úřad převzal podmínky uvedené v závazném stanovisku do podmínek stavebního povolení. Manželé Žlutí se stavebním povolením v této podobě souhlasili, a tak dům dokončili a požádali o kolaudaci. Stavební úřad provedl ohledání na místě tzv. závěrečnou kontrolní prohlídkou. Zjistil, že postavili rodinný dům jinak. V rozporu se stavebním povolením a projektovou dokumentací provedli např. jiný sklon střechy, položili střešní tašky jiné barevnosti. Následovalo nevyhnutelné. Stavební úřad zakázal manželům Žlutým rodinný dům užívat a zahájil vůči nim řízení o odstranění stavby (prací, které provedli jinak, než měli povoleno).

A jak případ posoudil ombudsman?

Ombudsman zjistil, že stavební úřad postupoval správně. Pokud se stavebník podstatně odchýlí od povolení a projektové dokumentace, kterou mu stavební úřad ověřil, vystavuje se „postihu“ ve formě řízení o odstranění stavby. Stavební úřad nemá jinou možnost než podstatné odchýlení se od povolení projednat v řízení o odstranění stavby. Podstatná odchylka je např. pokud stavebník staví tak, že se jeho stavba dostane do rozporu s územním plánem obce nebo, právě jako v případě manželů Žlutých, do rozporu s podmínkami závazného stanoviska dotčeného orgánu, kterým byl v daném případě památkový úřad.

A co nám daný případ ukazuje?

Pokud z jakýchkoliv důvodů chcete stavět jinak, než máte povoleno, vždy předem kontaktujte stavební úřad a zamýšlenou změnu s ním konzultujte. Jen tak se vyhnete negativním důsledkům jako je zákaz pokračování ve stavbě, zákaz užívání stavby, vedení řízení o odstranění stavby a v neposlední řadě uložení pokuty za to, že jste stavěli jinak.