Když chcete stavět poblíž vodního toku

Z případů ombudsmana

Představujeme krátká audia shrnující naše zkušenosti z kauz, které ombudsman řešil. Při plánování domku se jimi můžete inspirovat, třeba se nad svým záměrem zamyslíte i z jiného pohledu, který by vás nenapadl.

To vám může ušetřit řadu obtíží při jednání s úřadem či sousedy. Pokud jste se do podobné situace už sami dostali a nevíte si s ní rady, neváhejte nám napsat.

Textový přepis

Při plánování výstavby rodinného domu je třeba pečlivě vybrat lokalitu, resp. pozemek, na kterém bude dům stát. Jedním z nezbytných a prvotních kroků by mělo být prostudování příslušného územního plánu. Mohlo by se však stát, že územní plán nebude aktuální a nemusel by tak zahrnovat veškeré informace, které byste ohledně výběru pozemku měli zohledňovat. Může nastat situace, kdy podle územního plánu bude sice pozemek zastavitelný, ale zároveň budou existovat další omezující podmínky, které v mezidobí vyvstaly.

Tak jako v případě paní Bílé. Paní Bílá chtěla koupit pozemek, aby na něm mohla postavit rodinný dům, ale při vyřizování stavebního povolení se ukázalo, že pozemek se nachází v oblasti s významným povodňovým rizikem v zóně vysokého ohrožení, ačkoli v územním plánu byl tento pozemek vedený tzv. jako stavební.

Co z toho plyne? Pokud se pozemek pro stavbu rodinného domu nachází v blízkosti vodního toku, je vhodné se informovat také na vodoprávním úřadě (odboru životního prostředí), zda pozemek nespadá do záplavového území daného vodního toku, zda je výstavba na tomto pozemku možná a případně za jakých podmínek.