UPOZORNĚNÍ: Informace na tomto webu platí pouze pro žádosti podané na stavební úřad do 30. června 2024. Na aktualizaci webu pro žádosti podané od 1. července 2024 podle nového stavebního zákona pracujeme.

Když chcete dům pronajímat k rekreaci

Z případů ombudsmana

Představujeme krátká audia shrnující naše zkušenosti z kauz, které ombudsman řešil. Při plánování domku se jimi můžete inspirovat, třeba se nad svým záměrem zamyslíte i z jiného pohledu, který by vás nenapadl.

To vám může ušetřit řadu obtíží při jednání s úřadem či sousedy. Pokud jste se do podobné situace už sami dostali a nevíte si s ní rady, neváhejte nám napsat.

Textový přepis

Na ombudsmana se společně obrátili manželé Zelení a manželé Modří a požádali ho o prošetření nečinnosti stavebního úřadu a jemu nadřízeného krajského úřadu. Manželé ombudsmanovi vysvětlili, že bydlí v ulici plné rodinných domů, ale že jeden ze sousedů svůj domek komerčně pronajímá různým lidem k rekreaci. Zpravidla se v sousedově rodinném domě střídaly velké skupiny rekreantů v týdenních turnusech. Úřady se však situací odmítly zabývat, protože podle nich vlastník mohl celoročně pronajímat svůj rodinný dům cizím lidem k rekreaci.

Ombudsman měl však názor jiný. A to ten, že rodinný dům je možné využívat jen k rodinnému bydlení, nikoliv ke komerčnímu celoročnímu ubytovávání cizích lidí, které má nepochybně úplně jiné dopady na své okolí. Tak například lidé, kteří v rodinném domě skutečně dlouhodobě bydlí, se chovají zpravidla úplně jinak než rekreanti, kteří si přijeli na týden odpočinout a pobavit se s přáteli. Takovou neblahou zkušenost ombudsmanovi potvrdili i manželé Zelení a Modří, kteří si takto klidné bydlení v lokalitě rodinných domků nepředstavovali.

Nakonec však k úlevě manželů Zelených a Modrých přijaly úřady názor ombudsmana a shodly se s ním, že celoročně pronajímat rodinný dům různým rekreantům je nepřípustné. Stavební úřad proto souseda vyzval, aby přestal rodinný dům nepovoleně pronajímat. Díky zásahu ombudsmana tak v ulici nastal opět klid.

A co z případu vyplývá? Že vlastníci mohou své stavby využívat jen k tomu účelu, ke kterému byly povoleny. Pokud proto budete chtít změnit účel užívání Vašeho domku, poraďte se nejprve se svým stavebním úřadem. A myslete třeba na to, že pronajímat celoročně domek různým rekreantům bez projednání u stavebního úřadu zkrátka nejde.