věcný průvodce stavbou rodinného domu
Vypracoval: ombudsman
Představujeme krátká audia shrnující naše zkušenosti z kauz, které ombudsman řešil. Při plánování domku se jimi můžete inspirovat, třeba se nad svým záměrem zamyslíte i z jiného pohledu, který by vás nenapadl.
To vám může ušetřit řadu obtíží při jednání s úřadem či sousedy. Pokud jste se do podobné situace už sami dostali a nevíte si s ní rady, neváhejte nám napsat.
Chystáte se při stavbě domku provádět i zpevnění okolního terénu? I k tomu často potřebujete povolení. Pokud takové povolení neobstaráte, ačkoli je potřeba, může to pro vás znamenat trable se stavebním úřadem. Tak jako v případě paní Fuchsiové nebo manželů Fialových. Co se v jejich případě stalo?
Paní Fuchsiová provedla terénní úpravy a postavila zeď, aby zabránila sesuvu půdy, resp. stékání bláta na pozemek sousedky. Podle paní Fuchsiové sousedka se vším původně ústně souhlasila, a proto bez obav terénní úpravy a zeď zbudovala. Potom ale sousedka celou věc oznámila stavebnímu úřadu. A ten začal situaci řešit.
V jiném případě manželé Fialovi odstranili na hranici se sousedním pozemkem starou opěrnou zeď a namísto ní provedli násyp zeminy, který byl volně uložený na terén, a k němu přistavěli suchou kamennou zídku. Sousedé manželů Fialových se obrátili na stavební úřad s tím, že nedošlo k dostatečnému posouzení, zda vlivem provedených prací nedojde k narušení statiky svahu a jejich stodoly a chléva.
Jak s paní Fuchsiovou, tak s manželi Fialovými zahájil stavební úřad řízení o odstranění nepovolených staveb, zároveň je však v souladu se stavebním úřadem informoval, že mohou požádat o jejich dodatečné povolení. Paní Fuchsiová o dodatečné povolení stavby požádala, ale stavební úřad ho nemohl vydat, protože paní Fuchsiová nedoložila všechny potřebné doklady – v daném případě např. zůstaly rozpory mezi statickým posouzením a výkresovou dokumentací, pokud jde o výši násypu, resp. o parametry terénních úprav.
I manželé Fialovi o dodatečné povolení stavby požádali. Stavební úřad jim stavbu opěrné zdi nejprve dodatečně povolil, avšak v přezkumném řízení došlo ke zrušení povolujícího rozhodnutí, neboť se stavební úřad dostatečně nezabýval provedenými terénními úpravami. Ombudsman poukázal na to, že stavební úřad se bude muset v rámci nového projednání věci vypořádat nejen s posouzením terénních úprav, ale také s tím, jestli manželé Fialovi postupovali dostatečně šetrně vůči svým sousedům. Ti namítali, že provedením terénních úprav a suché zídky může dojít k poškození jejich stodoly a chléva a na podporu svých tvrzení doložili stavebnímu úřadu znalecký posudek.
Příběh paní Fuchsiové a manželů Fialových ukazuje, že i v případech, kdy je záměrem stavebníka zabránit negativním vlivům na sousedův pozemek nebo předcházet sesuvům pozemku, je třeba zohledňovat stavební předpisy a pro činnosti, které vyžadují povolení stavebního úřadu, si takové povolení včas předem obstarat. Je třeba zohledňovat také možné dopady terénních úprav a opěrných zdí na sousední pozemky a stavby a být k sousedství šetrný.
Závěrem dodávám, že stavební zákon je ke stavebníkům nepovolených staveb přísný. Jestliže se stavebníkovi nepodaří doložit všechny podklady nezbytné pro dodatečné povolení stavby, musí stavební úřad řízení o dodatečném povolení stavby ukončit a nařídit odstranění nepovolené stavby.