Když stavební úřad přijde na kontrolní prohlídku

Z případů ombudsmana

Představujeme krátká audia shrnující naše zkušenosti z kauz, které ombudsman řešil. Při plánování domku se jimi můžete inspirovat, třeba se nad svým záměrem zamyslíte i z jiného pohledu, který by vás nenapadl.

To vám může ušetřit řadu obtíží při jednání s úřadem či sousedy. Pokud jste se do podobné situace už sami dostali a nevíte si s ní rady, neváhejte nám napsat.

Textový přepis

Zajímá vás, jak může probíhat kontrolní prohlídka stavebního úřadu na Vaší rozestavěné stavbě, když soused nebo kdokoliv jiný u stavebního úřadu namítá, že stavbu stavíte v rozporu se schváleným povolením?

Ukažme si to na kauze paní Šedé, která se v minulosti na ombudsmana obrátila. Paní Šedá z okna svého domu pozorovala, jak soused staví dům. Věděla, že je stavba povolená, sama se totiž účastnila řízení u stavebního úřadu, jenže i tak se jí na vznikající stavbě něco nezdálo. Na stavebním úřadě si tedy vyfotila část projektové dokumentace a zjistila, že soused dům staví na větším půdorysu a zároveň také blíže k hranici jejího pozemku. Proto požádala stavební úřad, aby provedl kontrolní prohlídku, které se paní Šedá chtěla osobně zúčastnit.

Ombudsman ví, že stavební úřady v praxi nejsou příliš nadšené z účasti sousedů na kontrolních prohlídkách staveb, protože v takových případech může docházet ke konfliktům. Paní Šedé však úřad vyhověl a na kontrolní prohlídku ji přizval. To však rozčílilo stavebníka rodinného domu, který se rozhodl, že na svůj pozemek nevpustí nejen paní Šedou, ale dokonce ani pracovníky stavebního úřadu. Úřad potrestal stavebníka pokutou, ten však svůj postoj nezměnil. Stavební úřad proto po marných pokusech o vstup na pozemek zvolil jiný postup, a situaci vyřešil tím, že rozsah stavby zmapoval z pozemku paní Šedé, odkud na celou stavbu bylo dobře vidět. Platí totiž, že stavební úřad může kontrolní prohlídku provést i z veřejně přístupného místa či jiného pozemku, než na kterém se stavba nachází, jestliže vlastník pozemku pracovníkům stavebního úřadu vstup na svůj pozemek umožní. Poté stavební úřad mohl přikročit k zahájení řízení o odstranění stavby.

A jak je to s účastí souseda, může stavebník jeho přítomnost na kontrolní prohlídce vyloučit? Ano, může. Sousedé, takže i paní Šedá, se totiž kontrolní prohlídky mohou účastnit tehdy, pokud jim to vlastník pozemku a stavby umožní. Z toho také plyne, že pokud vlastník s přítomností sousedů nesouhlasí, nemůže stavební úřad účast souseda ani vynucovat. Kontrolní prohlídku pak stavební úřad provede sám bez účasti souseda, kterému však následně musí umožnit seznámit se s protokolem ze samotné prohlídky. Účast souseda na kontrolní prohlídce však může být i pro stavebníka v určitých situacích přínosná, soused se totiž přímo na místě na vlastní oči seznámí s reálným stavem věci a nebude např. z důvodu svých pochyb nebo neznalosti reality konstruovat další skutečnosti, jimiž se bude muset stavební úřad a stavebník následně zabývat.

Pokud by někoho napadlo, jestli stavebník může zabránit při kontrolní prohlídce i vstupu samotných úředníků stavebního úřadu, tak tuhle možnost ombudsman skutečně nedoporučuje. Pokud by se o to stavebník pokusil, musí počítat minimálně s udělením pokuty. Stavební úřady mají dnes také k dispozici moderní nástroje, kterými dovedou stavbu zmapovat i ze sousedního, či vzdálenějšího pozemku, např. dron. Využití dronu posvětil i soud, a to v situaci, kdy úřad disponoval povolením pro provoz dronu a zároveň nenarušil soukromí osob žijících v okolí nad přípustnou míru.

A jak je to se svoláním kontrolní prohlídky? Musí její konání stavební úřad vždy stavebníkovi oznámit dopředu s časovým předstihem? Často se tak děje, ale nemusí to být pravidlem. Stavební úřady mohou vyzvat stavebníka nebo vlastníka stavby k umožnění kontrolní prohlídky až osobně bezprostředně před jejím samotným provedením, což úřadu umožní lépe se přesvědčit o běžné činnosti, kterou stavebník nebo vlastník stavby provádí. Samostatnou kapitolou jsou poté vstupy stavebních úřadů do staveb, které jsou užívány jako lidská obydlí. Zde už totiž do věci vstupuje základní lidské právo na nedotknutelnost obydlí a stavební úřad proto může do takové stavby vstoupit pouze za určitých podmínek.