Když stavíte plot

Z případů ombudsmana

Představujeme krátká audia shrnující naše zkušenosti z kauz, které ombudsman řešil. Při plánování domku se jimi můžete inspirovat, třeba se nad svým záměrem zamyslíte i z jiného pohledu, který by vás nenapadl.

To vám může ušetřit řadu obtíží při jednání s úřadem či sousedy. Pokud jste se do podobné situace už sami dostali a nevíte si s ní rady, neváhejte nám napsat.

Textový přepis

Chcete si kolem svého domku postavit plot? Buďte velmi ostražití. Plot je nejvíce konfliktní stavbou, protože se staví přímo na hranici pozemků, a to je často kámen úrazu. Ploty jsou nejčastější stavbou, která se objevuje v podnětech, které řeší ombudsman.

Problémem ale nemusí být jen soused a jeho námitky týkající se výšky, umístění, materiálu či celkového vzhledu plotu.

Podle stavebního zákona platí, že oplocení do výšky 2 m, které nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo s veřejným prostranstvím a které se nacházejí v zastavěném území či zastavitelné ploše, nevyžaduje územní rozhodnutí ani územní souhlas.

Prováděcí vyhláška ke stavebnímu zákonu o technických požadavcích na stavby stanoví, že oplocení pozemku nesmí svým rozsahem, tvarem a použitým materiálem narušit charakter stavby na oploceném pozemku a jejího okolí a nesmí omezovat rozhledové pole sjezdu připojujícího stavbu na pozemní komunikaci. Provedení oplocení pozemku nesmí ohrožovat bezpečnost osob, účastníků silničního provozu a zvířat. V záplavových územích nesmí typ oplocení pozemku a použitý materiál zhoršovat průběh povodně, oplocení pozemku musí být zejména snadno demontovatelné, bez pevné podezdívky a musí umožnit snadný průchod povodňových průtoků. Dejte si také pozor na to, že regulační plán, případně územní plán s prvky regulačního plánu, může stanovit podrobné požadavky na oplocení z hlediska jeho vizuální podoby a výšky.

I v případě stavby oplocení je proto dobré předem navštívit stavební úřad a projednat stavbu se sousedem. Předejdete tak řadě problémů a vleklým sousedským sporům.