věcný průvodce stavbou rodinného domu
Vypracoval: ombudsman
Představujeme krátká audia shrnující naše zkušenosti z kauz, které ombudsman řešil. Při plánování domku se jimi můžete inspirovat, třeba se nad svým záměrem zamyslíte i z jiného pohledu, který by vás nenapadl.
To vám může ušetřit řadu obtíží při jednání s úřadem či sousedy. Pokud jste se do podobné situace už sami dostali a nevíte si s ní rady, neváhejte nám napsat.
Předtím, než stavební úřad stavbu domku povolí, musí posoudit jeho vliv na okolí. K tomu však někdy potřebuje odborný názor, který si nemůže učinit sám. V takovém případě se řídí stanovisky tzv. dotčených orgánů. Ty se vyjadřují například k tomu, zda stavba nenaruší ochranu vod, ochranu historických památek, krajinný ráz, zda je stavba požárně bezpečná, anebo i k dalším vlivům stavby.
Ombudsman se zabýval případem pana Stříbrného, jehož stavba rekreační chaty negativně zasáhla do krajinného rázu. Její střecha a rozloha totiž neodpovídala okolním rekreačním chatám a venkovským stavením. Dotčený orgán proto nechal stavbu posoudit Agenturou ochrany přírody a krajiny a na základě jejího posudku vydal ke stavbě nesouhlasné stanovisko. Stavební úřad pak musel žádost pana Stříbrného o stavební povolení zamítnout. Jiný postup mu nezbýval, neboť stavební úřady nemohou názory dotčených orgánů přehodnocovat. Pro pana Stříbrného bylo nepříjemné, že se o vadě své stavby, tedy nesouladu s krajinným rázem, dozvěděl až v průběhu stavebního řízení. V tu dobu už totiž zaplatil nemalé peníze za stavební projekt. Stavební právo však takovou situaci, byť nepříjemnou, umožňuje. Je proto vhodné, aby projektant již v době, kdy projekt vytváří, se stavebním úřadem a dotčenými orgány jednal a zjistil jejich názor. Pokud by dotčený orgán s určitou částí stavby nesouhlasil, lze hledat kompromis a domluvit se, jak projekt stavby upravit, aby s ním mohl dotčený orgán souhlasit.
A jak tedy stavební úřad postupuje, když obdrží nesouhlasné stanovisko? A jak se může stavebník proti tomuto stanovisku bránit? Když stavební úřad zjistí existenci nesouhlasného stanoviska, žádost už dále neprojednává a zamítne jí. Neúspěšný stavebník se může proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolat. Pokud ve svém odvolání zpochybní stanovisko dotčeného orgánu, přezkoumá jej nadřízený dotčený orgán. Pokud by ani ten nepomohl, tedy pokud by stanovisko potvrdil, má ještě možnost přezkumu další nadřízený dotčený orgán, tedy jakási třetí instance. Otázku, zda je stanovisko v souladu se zákonem, může zhodnotit i soud. Stavebníci se na něj mohou obrátit poté, co je jejich odvolání zamítnuto. Pokud jde o možnosti ombudsmana, dotčené orgány spadají do jeho působnosti. Ani ombudsman ale nemůže sám zpochybňovat odborné názory dotčených orgánů. Zaměřuje se tedy hlavně na to, jestli dotčený orgán své závěry dostatečně odůvodnil, aby byly přezkoumatelné. S vlastním zhodnocením, zda jsou tyto názory správné, může stavebníkům pomoci znalec nebo profesionál v oboru.