Když nesouhlasíte se zařazením pozemku do plochy v územním plánu

Z případů ombudsmana

Představujeme krátká audia shrnující naše zkušenosti z kauz, které ombudsman řešil. Při plánování domku se jimi můžete inspirovat, třeba se nad svým záměrem zamyslíte i z jiného pohledu, který by vás nenapadl.

To vám může ušetřit řadu obtíží při jednání s úřadem či sousedy. Pokud jste se do podobné situace už sami dostali a nevíte si s ní rady, neváhejte nám napsat.

Textový přepis

Na ombudsmana se obrátil majitel pozemku, jehož rodina téměř sto let vlastnila pozemky a rodinný dům v jedné obci. Dům, byť malý, byl po celé generace využíván k bydlení pro dvě rodiny. Jeho majitel chtěl pro své děti bydlení rozšířit a umožnit jim, aby si na přilehlém pozemku postavili vlastní dům, což ale hatil návrh nového územního plánu, který pozemky zařadil do plochy zeleně, a to včetně pozemku s rodinným domem.

Majitel podal při procesu projednávání územního plánu na zastupitelstvu svou námitku. Obec této námitce vyhověla pouze částečně, když do plochy pro bydlení zastupitelstvo zařadilo pouze pozemek se stavbou rodinného domu a přilehlý pozemek ponechalo v ploše zeleně jako ovocný sad. Majitel považoval postup obce za nespravedlivý a požádal ombudsmana o pomoc s řešením vzniklé situace.

Ombudsman nemohl obci nařídit, aby námitkám majitele pozemku proti návrhu územního plánu vyhověla, neboť obecně platí, že vlastník může požádat o zařazení svého pozemku do určité plochy v územním plánu, nemá však vůči obci právní nárok na to, aby byl jeho pozemek do vybrané plochy zařazen. O pořízení a vydání územního plánu včetně jeho změn rozhoduje výlučně zastupitelstvo obce, do této oblasti se ombudsman nemůže vměšovat.

Co však může majitel, který vlastní nemovitost, v takovém případě dělat? Důležité je nepropásnout hned začátek celého procesu. Pořizování a schvalování územního plánu totiž probíhá výlučně prostřednictvím úřední desky (včetně zveřejnění písemností způsobem umožňující dálkový přístup), jednotlivým vlastníkům nemovitostí se proto písemnosti nedoručují přímo do jejich poštovních schránek. Mnoho lidí se tak o změně územního plánu dozví až zpětně, po jeho vydání a neví, jak se mají bránit. Proto ombudsman doporučuje sledovat pravidelně úřední desku úřadu (například na webu), na podání námitek máte totiž ze zákona krátkou lhůtu. Když obec námitce nevyhoví, můžete se obrátit na krajský úřad nebo podat žalobu ke krajskému soudu, který může územní plán zrušit.

A pokud má majitel nemovitosti zájem nahlédnout ještě před podáním námitek do samotných podkladů ke tvorbě územního plánu, může požádat o nahlédnutí do spisu. Pokud by pořizovatel územního plánu vlastníkovi odmítl nahlédnutí do spisu umožnit, musí o tom vydat usnesení, ve kterém vysvětlí, proč nahlédnutí odmítl. Vlastník nemovitosti se může proti odmítnutí nahlédnutí do spisu odvolat, případně následně obrátit na soud nebo v tomto případě i na ombudsmana.