Máte štěstí. Stejně jako o zjednodušená povolení, tak i o ta klasická — územní rozhodnutí a stavební povolení — můžete zažádat dohromady. Úřad bude vydávat jen jedno rozhodnutí a vy na jeho základě budete moci ihned začít stavět. Pokud jste původně žádali o zjednodušená povolení — územní souhlas a ohlášení — pak je možné, že v případě nesplněných jejich podmínek stavební úřad převede váš případ do klasického řízení automaticky.
Výhody:
- Podáváte jen jednu žádost a získáte jen jedno povolení, v němž stavební úřad zhodnotí společně jak předpoklady k umístění, tak i k provedení stavby.
- V řízení lze vyřešit i námitky účastníků, např. stanovením podmínek nebo dosažením kompromisu.
- Jistější pozice pro stavebníka — stavební úřad v řízení vypořádává i námitky. Proto existuje po vydání stavebního povolení kratší lhůta, kdy je možné rozhodnutí napadnout.
Nevýhody:
- Pevně stanovená procesní pravidla, která musí stavební úřad dodržet. Kvůli tomu celé řízení trvá déle (úřad obesílá účastníky poštou apod.).
Jakmile stavební úřad obdrží vaši žádost, je zahájeno správní řízení a začne běžet lhůta pro vydání společného územního řízení a stavebního povolení. Lhůta se však může přerušit, pokud vás úřad vyzve k odstranění nedostatků žádosti.
Pečlivě čtěte listiny od stavebního úřadu, ať můžete reagovat na jeho případné požadavky včas v určené lhůtě. V průběhu řízení můžete nahlížet do spisu, vyjadřovat se v řízení, navrhovat důkazy a další věci, na která máte jako účastníci správního řízení právo.
Dále kromě vás mohou (a patrně budou) do řízení mluvit:
- další účastníci řízení — zejména vlastník pozemku, na kterém se staví, a sousedé, jejichž vlastnictví může nová stavba přímo ovlivnit (a to klidně i ti, co nemají společnou hranici, tj. nepřímí sousedé). Tito mohou vznášet námitky proti pochybení stavebního úřadu nebo námitky věcné — proti stavebnímu projektu, proti způsobu, jakým bude stavba prováděna (typicky jde o hluk stavebních strojů a prašnost), proti užívání stavby nebo proti požadavkům dotčených orgánů,
- dotčené orgány.
Pokud má vaše žádost nějaké nedostatky, stavební úřad vás vyzve k jejich odstranění, stanoví k tomu lhůtu a řízení přeruší. Po tuto dobu neběží lhůta k vydání rozhodnutí. Nedostatky odstraňte ve lhůtě určené stavebním úřadem. Pokud to není možné, buďte aktivní a požádejte stavební úřad o prodloužení lhůty. Jinak se vystavujete riziku, že stavební úřad vaše řízení zastaví. V případě, že k žádosti není připojená dokumentace, anebo když vaše dokumentace není zpracovaná projektantem, stavební úřad zastaví řízení zcela a vy musíte podat žádost novou, s vyhovující projektovou dokumentací.
Máte všechno v pořádku? Pak úřad vydá územní rozhodnutí a stavební povolení, na jehož základě můžete začít stavět. Úřad však může řízení i zastavit, když ve lhůtě nenapravíte nedostatky v žádosti, anebo může žádost zcela zamítnout. To se stane, pokud váš domek nelze na daném místě a za daných podmínek postavit.
Společné územní rozhodnutí a stavební povolení je platné dva roky, v této lhůtě musíte začít stavět. Dobu platnosti je možné prodloužit.