A teď něco úplně jiného. Povolení stavby také můžete nahradit smlouvou, jejíž návrh předložíte a stavební úřad ji s vámi uzavře. Touto smlouvou můžete nahradit jak povolení k umístění, (územní rozhodnutí, územní souhlas), tak i povolení k provedení stavby (stavební povolení).
Výhody:
- Rychlý proces bez možnosti prodloužení (stavební úřad má 30 dnů, aby smlouvu přijal, nebo odmítl).
- Nižší poplatek než u územního a stavebního řízení.
- Sousedé souhlasí, takže stavební úřad neřeší jejich námitky.
Nevýhody:
- Větší nároky na stavebníka, který návrh smlouvy připravuje (není stanoven formulář smlouvy).
- S uzavřením smlouvy musí svým podpisem vyslovit souhlas všichni sousedé, do jejichž práv stavba rodinného domu zasahuje. Jedině pak se smlouva stává účinnou a vzniká právo zahájit stavbu.
- Pokud by s uzavřením smlouvy nesouhlasil některý ze sousedů, do jehož práv stavba vašeho rodinného domu zasahuje, mohl by se v neomezené době domáhat určení, že smlouva nemá účinky, a že tedy vlastně rodinný dům nebyl povolen. Znamenalo by to pro vás tedy značnou nejistotu. Nechte si proto smlouvu odsouhlasit co nejširším okruhem sousedů.
Dokumentace stavby, kterou ke smlouvě připojíte, musí být zpracovaná projektantem. V opačném případě úřad váš návrh smlouvy odmítne. Pokud bude mít návrh jiné nedostatky, stavební úřad vás vyzve k doplnění.
Pokud stavební úřad návrh smlouvy podepíše, nemůžete začít stavět. Musíte zajistit, aby smlouvu podepsali všichni ti, kdo by byli účastníky územního nebo stavebního řízení, které by se jinak (nebýt uzavření smlouvy) konalo. Jedná se zejména o sousedy, do jejichž práv může být stavbou zasaženo, a v případě smlouvy nahrazující územní rozhodnutí i obec, na jejímž území se bude stavba nacházet. Samozřejmě musíte splnit všechny podmínky pro stavbu domku na daném pozemku.