Získat pro váš domek zjednodušená povolení (územní souhlas a souhlas s ohlášením) není tak složité, jak jste si zprvu mysleli? Máme pro vás dobrou zprávu, může to být ještě jednodušší. O územní souhlas a souhlas s ohlášením můžete požádat společně. Povolení umístění i povolení provedení stavby tak můžete získat jedním tahem a hned začít stavět.
Výhody:
- Vcelku jednoduchý a rychlý proces bez striktních procesních pravidel, která by vše časově protahovala.
- Nižší poplatek než u žádosti o společné územní rozhodnutí a stavební povolení (tj. než u společného klasického řízení).
- Podáváte jen jednu žádost a získáte jen jedno povolení, v němž stavební úřad zhodnotí společně jak předpoklady k umístění, tak i k provedení stavby.
- Máte souhlas sousedů, takže se v řízení nevypořádávají žádné jejich námitky.
Nevýhody:
- Stavební úřad do společného územního souhlasu a souhlasu s ohlášením nemůže stanovit žádné podmínky, proto je důležitá vaše součinnost s dotčenými úřady a ostatními institucemi — projektant s nimi musí spolupracovat a zakomponovat jejich požadavky do projektové dokumentace stavby.
- Nelze v rámci něj žádat o povolení výjimky z obecných požadavků na výstavbu.
Pokud máte potřebné souhlasy i vyjádření a vše je v pořádku, stavební úřad vám vydá společný územní souhlas a souhlas s ohlášením. Případné nedostatky vám stavební úřad oznámí a vyzve vás k jejich odstranění v přiměřené lhůtě.
Jestliže není možné územní souhlas vydat, pak se neformální proces mění na proces společného územního a stavebního řízení s pevně stanovenými pravidly, které musí stavební úřad dodržet. Bude to tedy pravděpodobně trvat delší dobu než 30 dnů. Novou žádost nemusíte podávat, stavební úřad vám sám doručí “dokument usnesení o zahájení společného územního a stavebního řízení”. Jakmile usnesení nabyde právní moc, je řízení zahájeno.
Vydaný společný souhlas je platný dva roky. V této lhůtě musíte začít svůj domek stavět. Dobu platnosti společného souhlasu nelze prodloužit.