Územní souhlas je zjednodušeným povolením k umístění rodinného domu, které vám stavební úřad vydá, je-li vaše stavba „nekonfliktní“. To znamená hlavně to, že s ní souhlasí sousedé a dotčené úřady. Bez územního souhlasu nemůžete stavbu rodinného domu ohlásit nebo požádat o vydání stavebního povolení, tzn. nemůžete získat druhý stupeň povolení, na jehož základě pak již můžete začít stavět.
Výhody:
- Vcelku jednoduchý a rychlý proces bez striktních procesních pravidel, která by vše časově protahovala.
- Nižší poplatek než u územního řízení.
- Sousedé souhlasí, takže se nevypořádávají žádné jejich námitky.
Nevýhody:
- Stavební úřad do vydaného územního souhlasu nemůže stanovit žádné podmínky, proto je důležitá vaše součinnost s dotčenými úřady a ostatními institucemi — projektant s nimi musí spolupracovat a zakomponovat jejich požadavky do projektové dokumentace.
- Nelze v rámci něj žádat např. o povolení výjimky (o tu je potřeba žádat samostatně předem).
Pokud máte potřebné souhlasy i vyjádření a vše je v pořádku, stavební úřad vám vydá územní souhlas. Naopak v případě zjištění nedostatků vás stavební úřad vyzve k jejich odstranění v přiměřené lhůtě.
Jestliže není možné územní souhlas vydat, pak se neformální proces mění na proces územního řízení s pevně stanovenými pravidly, které musí stavební úřad dodržet. Bude to tedy pravděpodobně trvat delší dobu než 30 dnů. Novou žádost nemusíte podávat, stavební úřad vám sám doručí dokument usnesení o zahájení územního řízení a tímto dnem je řízení zahájeno.
Vydaný územní souhlas je platný dva roky. V této lhůtě musíte získat druhý stupeň povolení (povolení provedení stavby), tedy stavbu ohlásit nebo podat žádost o vydání stavebního povolení. Dobu platnosti územního souhlasu nelze prodloužit.